Automatyzacja: Mała rzecz – wielki efekt

Automatyzacja jest jednym z kluczowych wyznaczników innowacyjności procesu produkcyjnego. Jest idealnym uzupełnieniem maszyn i urządzeń do obróbki drewna.

Podczas targów HOLZ-HANDWERK 2020 firma HOMAG zaprezentuje, jak właściwie przeprowadzona automatyzacja zakładu produkcyjnego wpłynie nie tylko na proces obróbki, ale także transport, prasowanie korpusów i pakowanie.

TRANSBOT – automatyzacja z całkiem nowej perspektywy

Czasami łatwiej jest dostrzec nowe możliwości, rozpatrując sytuację z innego punktu widzenia. Taką szanse umożliwia bezzałogowy transporter powrotny elementów TRANSBOT, który prezentuje całkowicie nowy rodzaj automatyzacji. Na targach HOLZ-HANDWERK firma HOMAG zaprezentuje system TRANSBOT w wersji podstawowej. Autonomiczny transporter elementów swobodnie i elastycznie porusza się po całej powierzchni produkcyjnej. Nie wymaga obecności szyn, czy innych elementów mechanicznych. W wersji podstawowej zrezygnowano z nadrzędnego systemu sterowania. Do sterowania systemem TRANSBOT wystarczy tablet.

Dzięki zastosowaniu odpowiedniego programu, w łatwy i szybki sposób TRANSBOT przystosować można do zmieniających się procesów produkcyjnych i warunków przestrzennych. Systemy TRANSBOT to inteligentna alternatywa dla tradycyjnego transportu oraz idealne rozwiązanie dla zorientowanej na przyszłość produkcji mebli.

Nie istnieje sztywne połączenie między urządzeniami, więc to gdzie stoi maszyna, nie ma większego znaczenia. Dzięki systemowi TRANSBOT proces produkcjii może przebiegać dzisiaj od maszyny A do maszyny B, a już jutro może prowadzić do zupełnie innego urządzenia.  To rozwiązanie, które jest idealne dla małych i średnich zakładów produkcyjnych, począwszy od produkcji pojedynczych elementów, aż po produkcję seryjną. To automatyzacja, która zapewnia ogromne możliwości obróbcze.

Zalety systemu TRANSBOT Basic:

 • oddzielenie trnasportu od bezpośredniej obsługi maszyny
 • redukcja czasu wyszukiwania i odbioru
 • możliwość późniejszej zmiany obróbki i produkcji.
 • brak sztywnego połączenia między urządzeniami
 • proste rozszerzenie systemu TRANSBOT

LOOPTEQ – transportery powrotne do ekonomicznej obróbki

LOOPTEQ O-300 — idealny dla wszystkich elementów – od lekkich i małych, aż po ciężkie i duże

LOOPTEQ O-300 można z łatwością połączyć z okleiniarką. Ustaw, podłącz i gotowe. Kosztowne szkolenie nie jest potrzebne. Dzięki nim nie tylko zoptymalizujesz przepływ materiału, lecz także usprawnisz produkcję.

Dzięki lepszej organizacji pracy i obsłudzę przez jednego operatora ręczne podawanie i odbieranie elementów ograniczone jest do minimum. Ponadto automatyczne odbieranie obrabianych elementów to lepsza kontrola jakości oraz szybsza reakcja na zmianę materiału. Następnie każdy obrabiony element wraca automatycznie do operatora.

EDGETEQ i LOOPTEQ — zgrany duet

Transporter powrotny elementów w połączeniu z oklejarką wąskich powierzchni EDGETEQ S-380 to rozwiązanie, którego efekt można zobaczyć gołym okiem. Już wariant podstawowy daje mnóstwo możliwości obróbczych na niewielkiej przestrzeni. Na koniec procesu obróbki obrabiany element jest przekazywany do tranpsotera  LOOPTEQ O-300. Różnej wielkości elementy rozpoznawane są za pomocą czujnika popychacza. Popychacz przesuwa go zależnie od wielkości poprzez stół z poduszkami powietrznymi na taśmę zwrotną. Dodatkowo, transport obrabianych elementów na taśmie zwrotnej jest ułatwiony poprzez skośne ustawienie stołu z poduszkami powietrznymi. Ostatecznie wszystkie części na końcu stołu z poduszką powietrzną będą ustawiane na pozycji na taśmie zwrotnej wokół stożka obrotowego.

Automatyzacja obróbki krawędzi jest konieczna do podniesienia opłacalności i sprawdza się w każdym zakładzie. Oczywiście zoptymalizowany będzie przepływa materiału, a operator odciążony. Automatyzacja obróbki krawędzi nie jest więc kwestią wielkości zakładu, lecz koniecznym środkiem, który po prostu się opłaca. Nie wymaga przy tym dużej przestrzeni i stanowi odpowiedź na pytanie: komu opłaca się inwestycja w transporter powrotny elementów? Odpowiedź jest dość prosta: każdemu, kto posiada w swoim zakładzie oklejarkę.

Zalety LOOPTEQ O-300:

 • lepsza organizacja pracy dzięki możliwości obsługi przez jednego operatora
 • zoptymalizowany przepływ materiału
 • bezpieczne podawanie i odbieranie elementów za pomocą stołu powetrznego
 • szybka amortyzacja
 • intuicyjna obsługa

CABTEQ – idealne rozwiązanie do produkcji mebli korpusowych

CABTEQ S-250 to idealne rozwiązanie do produkcji mebli korpusowych. Nasze prasy CABTEQ S-250 wyróżniają się tym, że zajmują niewiele miejsca. Prasy lamelkowe działają jak jeden moduł, są amortyzowane i wyposażone w gumowe łożyska. Zsynchronizowany moment uderzenia prasy lamelkowej w korpus pozwala na równomierne rozłożenie nacisku. Tolerancje w korpusie są lepiej wychwytywane. Powstają idealne korpusyy, cechujące się ogromną dokładnością.

Obsługa jest prosta, nie wymagająca żadnej specjalistycznej wiedzy. Należy tylko umieścić korpus w prasie i nacisnąć przycisk startu. Proces prasowania zaczyna się natychmiast. Wystarczy ustawić, podłączyć i gotowe.

Jeszcze lepszą efektywność uzyskuje się, korzystając z dwóch prędkości. Prędkości rozruchu (tryb szybki) i prędkości prasowania. Naciśnięcie przycisku trybu szybkiego powoduje wysunięcie lameli z pozycji wyjściowej do pozycji prasowania tuż przed korpusem. Następnie jest włączana prędkość prasowania. Możliwa jest bezstopniowa regulacja ciśnienia prasowania w zakresie od 12 do 18 kN. Zależnie od typu korpusu można dowolnie dopasować siły prasowania za pomocą przycisków. Poprzez miejsce przetykania i mechanizm ustawiania korpusu operator otrzymuje środowisko robocze zgodne z regułami techniki. Ergonomia procesów przekłada się na wyraźne ułatwienie pracy.

Zalety CABTEQ S-250:

 • oszczędność miejsca dzięki kompaktowej budowie
 • intuicyjna obsługa
 • idealnie sprasowane korpusy
 • nie wymagane jest doprowadzenie sprężonego powietrza
 • Plug & Play

PAQTEQ – w wersji dla małych i średnich zakładów produkcyjnych

Maszyna do cięcia kartonów PAQTEQ C-250 umożliwia zoptymalizowany proces pakowania— just in time — wystarczy wcisnąć przycisk. Urządzenie PAQTEQ C-250 idealnie pasuje do każdego zakładu produkcyjnego, dzięki odpowiedniej szerokości, która wynosi dokładnie 1 500 mm.

Maszyna do cięcia kartonów przerabia całkowicie automatycznie tekturę z rolki na idealnie dopasowany, składany karton. Maszyna wykonuje cięcia, żłobienia i performowania równie skutecznie i niezawodnie w przypadku produkcji seryjnej, jak i w przypadku produkcji pojedynczych elementów. Jest to możliwe dzięki temu, że PAQTEQ C-250 działa zgodnie z tzw. zasadą Single Point i w razie potrzeby w krótkim czasie przezbraja się całkowicie automatycznie. Ponadto rowki i cięcia mogą być wykonywane zarówno wzdłuż kierunku transportu tektury, jak i w poprzek niego.

Wprowadzanie danych może się odbywać różnymi metodami, od wpisywania ręcznego po automatyczne skanowanie 3D.

Obsługa maszyny to czysta przyjemność, a to dzięki intuicyjnemu systemowi do sterowania maszyną powerTouch i modułowi oprogramowania PAQTEQ intelliCut. Dodatkowo łączy się on automatycznie z PAQTEQ Shop, nowoczesnym narzędziem serwisowym, które dostępne jest wyłącznie dla użytkowników. Kilka kliknięć wystarczy, aby wykorzystać w nim wzory opakowań lub indywidualne rozwiązania serwisowe. Wszystkie wzory opakowań można z łatwością pobrać i wprowadzić bezpośrednio do PAQTEQ C-250. Ponadto programy wykrojów zaopatrzone są w parametry wydajności, a ich wizualizacje 2D i 3D są dostępne zarówno w sklepie, jak i bezpośrednio na maszynie. Bardzo ułatwia to obsługę maszyny.

Oprogramowanie zawiera także inne funkcje ułatwiające pracę, takie jak automatyczne rejestrowanie zużywanego materiału i obliczanie odpadu bezpośrednio w maszynie. Maszyna PAQTEQ C-250 jest dostarczana w indywidualnej konfiguracji dla danego klienta. Isnieje oczywiście możliwość rozbudowania urządzenia.

Zalety PAQTEQ C-250:

 • indywidualność
 • ochrona produktu
 • oszczędność miejsca
 • oszczędność pieniędzy

Rozwiązania w telegraficznym skrócie:

Efektywność: Odpowiednio przeprowadzona automatyzacja znacznie redukuje koszty.

Czas:  24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Oszczędność miejsca: Kompaktowe urządzenia oszczędzają

Precyzja: Automatyzacja łączy technologię “dziś” z technologią “jutra”. To rozwiązanie na miarę Twoich potrzeb.

 

Źródło: Homag Polska