Coboty w przemyśle meblarskim

Roboty współpracujące (coboty) stosowane w nowoczesnych fabrykach zapewniają efektywność kosztową producentom mebli. Skorzystanie z nowych regulacji amortyzacyjnych pozwala dodatkowo uzyskać szybszy zwrot z inwestycji w innowacje.


Jeśli wytwarzane przez Twoją firmę produkty wymagają najwyższej precyzji i dokładności, to coboty będą idealnym rozwiązaniem. Pozwalają one uzyskać najwyższą jakość wyrobów meblowych dzięki zachowaniu dokładności procesów i minimalnemu marginesowi błędu. Powtarzalność czynności ramion cobota wynosi +/- 0,1 mm – pozwala  to spełnić wymagania dotyczące precyzji wykonania i gwarantuje utrzymanie najwyższej jakości produkcji niezależnie od czasu pracy.

Coboty doskonale spełnią swoje zadanie podczas wkręcania elementów i nawiercania otworów. Urządzenia te nadają się także do dokładnego odmierzania ilości kleju stosowanego podczas procesów łączenia. Przyjrzyjmy się zatem konkretnym przykładom wykorzystania cobotów w przedsiębiorstwach związanych z przemysłem meblarskim.

Minimalizowanie kosztów produkcji ma kluczowe znaczenie dla firmy Gern Glas, duńskiego producenta powierzchni szklanych i luster, stosowanych w przemyśle meblarskim. Firma ta podjęła decyzję o inwestycji w coboty UR5, by lepiej sprostać wyzwaniom, jakimi były konieczność zwiększenia mocy produkcyjnych i poprawa konkurencyjności. Wdrożone coboty odpowiadają za umieszczanie niewielkich elementów szklanych na przenośniku, co pozwala skutecznie realizować zadania przy optymalnych nakładach energetycznych.

Franke – szwajcarski producent z branży wyposażenia kuchni zdecydował się na usprawnienie produkcji zlewozmywaków, co umożliwiło mu obniżenie kosztów i znaczną poprawę pozycji rynkowej. Zastosowany UR5 wykorzystywany jest przy produkcji 10.000 zlewozmywaków rocznie. Po obu stronach aluminiowej formy zlewozmywaka przyklejane są bloki montażowe. Powtarzające się zadanie może być zautomatyzowane dzięki cobotowi, który pozwala odciążyć pracowników od wykonywania żmudnych zadań, zaoszczędzić kleje i znacznie redukować występowanie błędów podczas procesu klejenia.

Inwestycje w coboty przynoszą szybki i znaczący zwrot z inwestycji. Dodatkowo, od tego roku polskie firmy mogą skorzystać z zachęt podatkowych dla inwestycji w innowacje, m.in. w automatyzację z wykorzystaniem robotów. Nowelizacja ustaw o PIT i CIT zwana ustawą o robotyzacji pozwala już w bieżącym roku podatkowym dokonać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych w wysokości do 100 tys. zł rocznie i zaoszczędzić w ten sposób nawet 17,7 tys. zł.[1]