Dziecinnie prosty rozkrój : Innowacje dla małych i średnich zakładów produkcyjnych

Zautomatyzowane i dopasowane. Proste i inteligentne. Wszechstronne i elastyczne. To same zalety innowacyjnych rozwiązań w zakresie rozkroju płyt dla małych i średnich zakładów produkcyjnych. Na targach HOLZ-HANDWERK zaprezentujemy szereg nowości związanych właśnie z rozkrojem płyt. Szeroki wachlarz produktów: od pilarek z robotem SAWTEQ B-300 flexTex, pilarkę SAWTEQ B-130, aż po praktyczne rozwiązania dotyczące systemu zarządzania narzędziami i materiałem.

Automatycznie wydajne. Genialnie elastyczne.
SAWTEQ B-300 flexTec – pilarka z robotem do rozkroju płyt dla małych i średnich zakładów produkcyjnych

Elastyczność jest jedną z najważniejszych umiejętności w branży. Jednym razem automatycznie obrabiamy pojedyncze elementy, innym produkujemy elementy seryjnie. Do tego kolejne niespodziewane zamówienia. Dynamika w procesie obróbki nie zna granic. Firma HOMAG znalazła na to jednak sposób. Pilarki z robotem do rozkroju płyt SAWTEQ B-300 flexTec i SAWTEQ B-400 flexTec spełniają najbardziej wygórowane oczekiwania.

Obie pilarki wyposażone są w robota, który bezobsługowo wykonuje rozkrój pojedynczych płyt na długich odcinkach – na jednej zmianie wyprodukowanych zostaje aż do 800 elementów. Dodatkowo w zależności od zapotrzebowania, operator może przełączyć pilarki na tryb ręczny. Dostępne są wówczas wszystkie funkcje, podobnie jak w przypadku klasycznych pojedynczych pilarek firmy HOMAG. I to wszystko przy wykorzystaniu maksymalnej elastyczności: robot może zatrzymać na chwilę rozkrój, aby w międzyczasie przyciąć kilka płyt. Następnie operator znowu przełącza się na tryb automatyczny – a robot dalej realizuje przerwany wcześniej plan rozkroju. Nie jest do tego konieczna znajomość robotyki.

Podczas tegorocznych targów eksperci firmy HOMAG zaprezentują na żywo pilarkę SAWTEQ B-300 flexTec. Pilarka będzie wyposażona w wbudowany stół podawczy do automatycznego załadunku. Dodatkowo dostępne są cztery oddzielne stoły podawcze na wylocie po stronie południowej, które rozładowuje robot bez pomocy operatora. Odwiedzający targi zapoznają się także z innymi innowacyjnymi  rozwiązaniami, które sprawią, że produkcja będzie jeszcze łatwiejsza, elastyczniejsza i bardziej ekonomiczna.

NOWOŚĆ: jeszcze więcej elastycznych i w pełni zautomatyzowanych rozwiązań

W przyszłości możliwa będzie obróbka materiałów płytowych o długości ponad 3200 mm. Jednocześnie udało się zredukować wymiary najmniejszych płyt, które można obrabiać na pilarce z robotem.  To zwiększa spektum elementów. które można obrobić bez obsługi operatora i zwiększa elastyczność produkcji.

W tym samym kierunku zmierzają także inne innowacjne rozwiązania: w pełni automatyczne usuwanie odpadów. Jak to działa? Wbudowany rębak tarczowy rozdrabnia odpady w takim stopniu, że można je bezpośrednio za pomocą odciągu przenosić do systemu spalania. Odpady nie będą już transportowane do kontenera i tam składowane. Zalety: przestoje w trybie pracy robota spowodowane pełnym pojemnikiem to już przeszłość. Dzięki temu ogranicza się także liczbę koniecznych interwencji operatora, pozwala uniknąć ewentualnych błędów i zwiększa efektywność.

Optymalizacja obsługi i zastosowania

Optymalne wsparcie dla operatora: konstruktorzy firmy HOMAG zaprezentują także szereg nowych pomysłów dotyczących oprogramowania, które będą miały swoją premierę podczas targów HOLZ-HANDWERK. Słowem wstępu: każde rozwiązanie będzie ułatwiało obsługę i wykorzystanie robotów w codziennej pracy, będzie zwiększać poziom automatyzacji, poprawiać transparentnośći i elastyczność procesu obróbki.

Po prostu wydajność: nowoczesne technologie już od samego początku

Prosta obsługa maszyny w połączeniu z maksymalną wydajnością i elastycznością rozkroju: to oferują już najmniejsze pilarki firmy HOMAG, np. SAWTEQ B-130. Kosztuje niewiele więcej niż dobrze wyposażona pilarka formatowa, a umożliwia znacznie wydajniejszy i bardziej precyzyjny rozkrój. A to wszystko dzięki sprawdzonej technologii połączonej z innowacyjnymi rozwiązaniami takimi jak intelliGuide basic.

To innowacyjny system wspierający obsługę pilarek w historii rozkroju płyt, dzięki któremy pilarka tak inteligentnie i elastycznie reaguje na działania operatora. Kolorowe lampy LED wzdłuż linii rozkroju umożliwiają intuicyjną obsługę oraz szybką i bezpieczną obróbkę. Dodatkowo system eliminuje błędy i nieprawidłowości. Pilarka SAWTEQ B-130 zdecydowanie wyróżnia się w swojej klasie własnie dzięki intelliGuide basic .

NOWOŚĆ: z długością cięcia 3 800 mm i załadunkiem za pomocą Easy2Feed

Jeszcze jedna premiera: z okazji targów HOLZ-HANDWERK firma HOMAG zwiększa długość cięcia pilarki SAWTEQ B-130 do 3 800 mm. Dzięki temu możliwa będzie teraz obróbka większych formatów płyt – w niezależny i komfortowy sposób.

Kolejna zaleta: przy długości cięcia 3 800 mm możliwe będzie wyposażenie pilarki SAWTEQ B-130 w Easy2Feed do automatycznego załadunku. W tym celu na tylnym stole maszyny wbudowany będzie nożycowy podnośnik. Można go komfortowo załadować całymi pakietami płyt z tylnego obszaru maszyny, co zapewnia jeszcze płynniejsze i szybsze przebiegi.

SAWTEQ B-200 niezwykła precyzja oraz wysoka elastyczność

Pilarka SAWTEQ B-200 to idealne rozwiązanie dla małych i średnich zakładów produkcyjnych. W standardowej pilarce kompaktowej wystawanie tarczy piły wynosi 65 mm, a na życzenie nawet 80 mm albo 95 mm. Nowość: od targów HOLZ-HANDWERK wszystkie pilarki SAWTEQ B-200 wyposażone będą w 24-calowy monitor z systemem sterowania powerTouch. Opcjonalnie dostępna będzie także dodatkowa funkcja „motorycznego ustawienia wpustów”. W ten sposób pilarka wykona również wpusty – szybciej niż jakiekolwiek centrum obróbcze.

Zaleta: od targów HOLZ-HANDWERK opatentowana technologia dustEx firmy HOMAG będzie również dostępna dla pilarek SAWTEQ B-200. Dzięki temu ryzyko zarysowanych powierzchni maleje praktycznie do zera. Odpowiadają za to specjalne połączone dysze, które transportują pył i wióry bezpośrednio do odciągu. I koniec z kurzem!

 

Innowacje firmy HOMAG dotyczące zarządzania materiałem i narzędziem

Firma HOMAG prezentuje innowacyjne rozwiązania dla małych i średnich zakładów produkcyjnych w zakresie racjonalnego zarządzania materiałem i narzędziem. Po raz kolejny chodzi o to, aby ułatwić pracę operatora maszyn i uczynić procesy bezbłędnymi i efektywnymi. Dokładnie to gwarantuje nowoczesny system toolManager firmy HOMAG na platformie cyfrowej tapio.

Pierwsze doświadczenia pokazują: system toolManager umożliwia przejrzyste zarządządzanie narzędziami w zakładzie produkcyjnym. Użytkownik może pobrać wszystkie informacje dotyczące poszczególnego narzędzia i załadować je w podłączonej maszynie. Wielu producentów narzędzi zapisało już potrzebne dane, w przypadku tarcz piły są to informacje dotyczące geometrii, prędkości obrotowych i ograniczeń materiałowych. Wystarczy, że użytkownik zeskanuje kod kreskowy na narzędziu za pomocą smartfona lub tabletu. Natychmiast otrzymuje informacje i może je przekazać do pilarki. Rezultat: brak konieczności długiego wyszukiwania danych i znacznie mniej błędów.

Dodatkowo można zapisać niektóre dane i nimi zarządzać. W ten sposób możliwe jest określenie stałych par narzędzi: jaka tarcza piły podcinającej powina być używany z jaką tarczą piłą głównej. Dodatkowo można zapisać dane dotyczące historii narzędzia, takie jak czas użytkowania, czas eksploatacji, cykle ostrzenia i wiele innych.

Analogicznie do toolManager firma HOMAG zaoferuje wkrótce materialManager. Bazuje on na tapio i zapisuje informacje dotyczące klas materiału oraz ich właściwości, takie jak gęstość i średni ciężar. Użytkownik może przyporządkować zarządzane przez siebie płyty do tych klas.