Nowoczesny stolarz – co do warsztatu?

Fach stolarza liczy sobie kilkaset lat. Nie zmienia to jednak faktu, że musi iść z duchem czasu. Przedstawiamy kilka innowacyjnych rozwiązań, które powinny się znaleźć w nowoczesnym warsztacie.

Precyzyjna pilarka

Na rynku istnieje wiele rozwiązań, które sprawią, że cięcie drewna jest dokładniejsze i bezpieczniejsze. Warto skompletować cały zestaw, który sprawi, że będziemy przygotowani na każdą okazję. W jego skład powinny wejść: pilarka, piła ukośna z posuwem i zagłębiarka. Taki komplet da nam pewność i precyzję niedostępną dla innych narzędzi.

 

Z pilarek warto rozważyć model TS310 od Scheppacha. Ma bogate wyposażenie i dużą moc. Dodatkowo producent w zestawie dołącza drugą tarczę tnącą – mówi Jacek Sztorc, menadżer produktu w Lange Łukaszuk.

 

Z kolei wybierając pilarko-zagłębiarkę, powinniśmy kierować się parametrami takimi jak moc silnika. Dodatkowo przydatny byłby bezstopniowy zakres obrotu. Dzięki temu, jesteśmy w stanie ciąć w zakresie 0 do 45 stopni.

Odkurzacz antystatyczny

Wybierając odkurzacz, który posłuży nam do utrzymania porządku, należy mieć na uwadze, że zwykły szybko odmówi posłuszeństwa w starciu
z wiórami.

Przy pracach z pilarkami na pewno przyda się profesjonalny odkurzacz – mówi Jacek Sztorc. – Dobrze, żeby był antystatyczny, czyli przeznaczony do pracy ciągłej z trudnymi odpadami, takimi jak między innymi pyły – dodaje.

 

Stabilizujące ściski

Nie można sobie wyobrazić pracy stolarza bez ścisków, które będą podtrzymywać drewno w trakcie cięcia. Warto wybrać jednoręczne. Dają nam więcej swobody i potrafią mieć bardzo dużą siłę zacisku, tak jak ściski Wolfcrafta – do 120 kg.

 

Innymi przykładami narzędzi o podobnym zastosowaniu są rozpieraki do montażu. Przydają się przy konstrukcji ościeżnic drzwiowych. Są niezbędne przy przenoszeniu i osadzaniu ich w ścianie. Dodatkowo przydają się podczas piankowania.

Nowoczesne wyrzynarki

Uzupełnieniem każdego warsztatu powinny być wyrzynarki. Zastosowanie dla nich znajdą zarówno profesjonalni stolarze, jak i majsterkowicze.

 

Dzisiaj dzięki wyrzynarkom można wykonywać naprawdę ciekawe kształty. Wpływ na to ma ograniczenie drgań produkowanych przez narzędzie. Dzięki temu cięcie jest bardzo precyzyjne – stwierdził Jacek Sztorc. Na rynku jest dostępnych kilka modeli wyrzynarek, które będą odpowiednie zarówno dla profesjonalistów, jak i hobbystów.

 

Nowością rynkową jest wyrzynarka DECO-XL ze sterowaniem pod stopą – na wzór maszyny do szycia. Dzięki temu ręce są wolne podczas obróbki materiału – zauważa.

 

 

Heblarka też się przyda

Narzędziem równie przydatnym co piła, jest heblarka, którą wykorzystujemy przy produkcji parkietów czy listew. Dobra heblarka powinna też mieć odchylny ogranicznik heblowania, żeby zminimalizować ryzyko błędu. Dostępne na rynku grubościówko-heblarki dają dużo możliwości pod względem różnorodności prac. Są też łatwe w obsłudze i bezpieczne.

 

Lange Łukaszuk jest wyłącznym przedstawicielem w Polsce 20 wiodących światowych marek w branżach: elektronarzędziowej, narzędziowej, elektrotechnicznej
i oświetleniowej.
Jako pierwszy wprowadził do Polski szereg renomowanych producentów, jak Steinel, Panasonic, Starmix, Collomix, Proxxon czy Wolfcraft. Od 30 lat strategia rozwoju polega na rozbudowie oferty o produkty tylko wysokiej klasy. Lange Łukaszuk wprowadza na polski rynek również rozwiązania innowacyjne i przyszłościowe technologie w różnych kategoriach produktowych. Jest pionierem w dziedzinach m.in. opalarek oraz pistoletów klejowych. Firma działa na terenie całego kraju, zaopatrując blisko 30 punktów partnerskich oraz ponad 1000 sklepów specjalistycznych i marketów budowlanych. Dla wielu grup asortymentowych jest wiodącym dystrybutorem na polskim rynku narzędziowym.