Meble w jednej linii. Jak je poziomować?

Prawidłowo wypoziomowane meble zwiększają komfort ich użytkowania oraz pozytywnie wpływają na pracę zawiasów czy szuflad. Regulacja stopek może być jednak czynnością frustrującą. Na szczęście na rynku są dostępne rozwiązania, dzięki którym poziomowanie staje się wygodne i szybkie.

Brak poziomu szafek, szaf i innych mebli stanowiących wyposażenie kuchni, salonu czy sypialni to sytuacja mocno niepożądana. Wyrównanie położenia stabilizuje meble i zwiększa ich funkcjonalność. – Odpowiednie wypoziomowanie mebli wpływa na pracę innych systemów, takich jak zawiasy, szuflady, carga czy drzwi przesuwne – zauważa Michał Kichler z firmy Häfele, jednego z liderów na rynku systemów okuć meblowych.

Jak poziomować?

Niektóre meble stojące są wyposażone w regulowane nóżki. Wtedy poziomowanie to przysłowiowa bułka z masłem. W pozostałych przypadkach do poziomowania niezbędne są stopki meblowe, które są niezawodne nawet na nierównym podłożu. Sklepy oferują szerokie gamy kształtów i kolorów. Duży wybór pozwoli dopasować stopki do mebli. Ich montaż nie powinien sprawić trudności żadnemu stolarzowi.

Przy regulacji nóżek trzeba się niestety nieco bardziej nagimnastykować. Dosłownie, ponieważ reguluje się je leżąc. Często konieczna jest pomoc drugiej osoby, która kontroluje poziom regulacji korpusu na poziomicy w momencie, gdy pierwsza osoba schylona kręci stopką.

Można wygodniej

Poziomowanie i regulacja nóżek ręką może zatem wymagać nie lada wysiłku i być frustrującą czynnością. Może, ale nie musi. Na rynku są rozwiązania, takie jak system Axilo Häfele, dzięki którym poziomowanie mebli nie sprawi kłopotów. Pomoc drugiej osoby nie jest potrzebna, a sama praca jest wygodna, nawet w przypadku szafek narożnych. Rozwiązanie Axilo wyposażono w dedykowany klucz do regulacji nóżek oraz specjalną przedłużkę. – Używając klucza zachowujemy pełną kontrolę poziomowania korpusu. Podczas regulacji klucz można zastosować pod różnych kątem i korzystać z niego z pomocą wkrętarki, co jest dużym udogodnieniem dla stolarzy. Dzięki temu mają pełną kontrolę regulacji oraz łatwy dostęp do stopek w głębi korpusu. System Axilo pozwala zaoszczędzić nawet do 50 procent czasu w porównaniu do standardowych rozwiązań – podkreśla Michał Kichler.

Po wypoziomowaniu korpusu, nóżki zasłania się cokołem dla większej estetyki i wyeliminowaniu kłopotu z utrzymywaniem czystości. Stopki ułatwiają przesuwanie mebli. Prawidłowo wypoziomowane meble pozytywnie wpływają na pracę drzwi, szuflad czy zawiasów. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniem nie tylko montaż, ale i regulacja stopek przy poziomowaniu mebli jest czynnością wygodną i szybką. – Systemy takie jak Axilo są unikatowe na rynku i opatentowane, dają stolarzowi wygodę i oszczędność czasu, pozwalają poziomować meble bez pomocy drugiej osoby i są proste w użyciu – kończy Michał Kichler.

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach i ponad 160 tys. klientów na całym świecie. 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.