Mobile Industrial Robots – rozwój na rynku Europy Środkowo-Wschodniej

Lider na rynku autonomicznych robotów mobilnych (ang. autonomous mobile robots, AMR), Mobile Industrial Robots (MiR), podsumował rozwój na rynku Europy Środkowo-Wschodniej oraz nowe możliwości automatyzacji intralogistyki, jakie zapewnia MiR250 wprowadzony na rynek w marcu tego roku.

W 2019 roku MiR podwoił sprzedaż autonomicznych robotów mobilnych MiR w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek napędzają: Polska, Czechy, Słowacja i Węgry. W tych krajach działa silna sieć partnerska, do której należą w Polsce firmy Astor i ProCobot, w Czechach i na Słowacji: Amtech i Dreamland, a na Węgrzech B&O Engineering i nowy partner VFP Systems. Duże zainteresowanie automatyzacją intralogistyki z robotami MiR potwierdza tytuł Excellent Partner przyznany firmie Astor – po raz pierwszy wyróżnienie otrzymała firma działająca w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Zauważalne jest także rosnące zainteresowanie robotami MiR w krajach bałkańskich, Rosji, na Ukrainie i Białorusi.

MiR dostarcza aktualnie na rynek pięć modeli autonomicznych robotów mobilnych różniących się przede wszystkim udźwigiem i przeznaczeniem. Mniejsze roboty: MiR100, MiR200 i MiR250 są zaprojektowane do transportu lżejszych ładunków w przemyśle, logistyce i służbie zdrowa. MiR500 i MiR1000 automatycznie pobierają i transportują palety oraz ciężkie materiały. Ponadto MiR wspiera ekosystem autonomicznych robotów mobilnych poprzez rozwijanie własnych rozwiązań dodatkowych oraz platformę MiRGo prezentującą rozwiązania zewnętrznych partnerów, których produkty bezproblemowo współpracują z robotami MiR.

„W regionie Europy Środkowo-Wschodniej większym zainteresowaniem cieszą się nasze mniejsze roboty. Jeśli chodzi o sektory przemysłu najbardziej aktywne są branże automotive oraz elektroniczna. Obecna sytuacja naturalnie spowalnia inwestycję, jednak jeśli chodzi o automatyzacje transportu wewnętrznego aktywność ze strony zakładów reprezentujących te segmenty generalnie jest największa. W 2019 region CEE odpowiadał za 11% udziału w całkowitych przychodach MiR” – mówi Jesper Sonne Thimsen, dyrektor sprzedaży w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

MiR250 – sprawniejsze nawigowanie w ciasnych przestrzeniach

Nowy robot MiR wprowadzony na rynek w marcu b.r. wyróżnia się przede wszystkim mniejszym rozmiarem i niższą konstrukcją, pozwalającym na sprawne nawigowanie w mniejszych przestrzeniach, ciasnych korytarzach, węższych otworach drzwiowych i pod elementami.

„Jesteśmy przekonani, że producenci, firmy logistyczne i sektor opieki zdrowotnej docenią możliwości naszego nowego robota. Dużym atutem jest szybszy proces ładowania robota pozwalający na maksymalne zwiększenie efektywności zadań transportowych i uzyskanie szybszego zwrotu z inwestycji” – mówi Jesper Sonne Thimsen.

Elastyczne metody finansowania inwestycji w automatyzację

Od czerwca 2019 roku MiR oferuje swoje roboty w leasingu dzięki współpracy z firmą DLL. Elastyczna metoda finansowania inwestycji w automatyzację cieszy się zainteresowaniem klientów także w regionie CEE.

O Mobile Industrial Robots:

Mobile Industrial Robots (MiR) rozwija i wprowadza na rynek najbardziej zaawansowaną linię współpracujących i bezpiecznych autonomicznych robotów mobilnych (AMR), które szybko, łatwo i efektywnie kosztowo zarządzają wewnętrzną logistyką, dając pracownikom swobodę podejmowania bardziej wartościowych działań. Innowacyjne roboty MiR zainstalowały już setki średnich i dużych międzynarodowych producentów, w tym kilka szpitali i domów opieki na całym świecie. Firma szybko utworzyła globalną sieć dystrybucji w ponad 60 krajach, z oddziałami regionalnymi w Nowym Jorku, San Diego, Singapurze, Frankfurcie, Barcelonie, Tokyo i Szanghaju. Rozwój utworzonego w 2013 roku przedsiębiorstwa postępował w szybkim tempie. W 2019 roku przychód MiR wyniósł 44 mln USD. Założona i prowadzona przez doświadczonych duńskich specjalistów w dziedzinie robotyki firma MiR ma swoją siedzibę w Odense w Danii. Więcej informacji na stronie www.mobile-industrial-robots.com