Automatyzacja w rzemiośle dalej się rozwija – dzięki innowacyjnym narzędziom firmy HOMAG takim jak intelliOptimizer Stacking

Automatyzacja i systemy Smart-Factory są bardzo pożądane w zakładach przetwórstwa drewna. Można je stosować w wykroju za pomocą pił robotów SAWTEQ B-300/B-400 flexTec i produktów cyfrowych firmy HOMAG. Możliwości rosną dzięki obfitości narzędzi. W ten sposób dzięki intelliOptimizer Stacking dodano cyfrowy produkt firmy HOMAG, który znacznie redukuje liczbę stosów podczas automatycznego układania w stosy i związane z tym koszty obsługi.

W rzemiośle indywidualny wykrój części i małe wielkości partii należą do codzienności. Tylko ci, którzy zorganizują się w sposób jak najbardziej efektywny, mogą pozostać konkurencyjni w dłuższej perspektywie. Na czele postępu znajdują się zakłady, które stawiają na piły robota firmy HOMAG, takie jak SAWTEQ B-300/B-400 flexTec. Dzięki temu w sposób bezobsługowy i w pełni automatyczny można wyprodukować do 800 części na zmianę. Tendencja wzrasta, ponieważ firma HOMAG dzięki coraz większej palecie cyfrowych produktów zapewnia, że robot całkowicie zintegrowany z piłą może wykonywać wykrój elementów nieprzerwanie przez dłuższy czas i tym samym pracować jeszcze wydajniej.

intelliOptimizer Stacking – konsekwentne udoskonalanie algorytmu stertowania firmy HOMAG

Dla zrozumienia: Aby piły SAWTEQ B-300/B-400 flexTec były tak samo dobrze przystosowane do pracy robota, jak do klasycznej pracy operatora, wszystkie gotowe elementy są konwencjonalnie układane w stosy na paletach. Palety do pracy z robotem leżą na maksymalnie pięciu indywidualnie ustawionych stołach podawczych w obszarze roboczym robota. Sterowany przez algorytm, może on w pełni automatycznie tworzyć niewymiarowe stosy na paletach. Stosy są stabilne i opcjonalnie zoptymalizowane pod kątem komisjonowania lub materiału, a tym samym dostosowane do kolejnych stacji obróbczych.

Dzięki nowemu rozwiązaniu intelliOptimizer Stacking firma HOMAG konsekwentnie rozwijała algorytm stertowania i przekształciła go w cyfrowego narzędzia. Można go obsługiwać intuicyjnie bez dodatkowych umiejętności. Dodatkowo błyskawicznie dostarcza on strategie stertowania dla zdefiniowanych celów i zapytań dotyczących optymalizacji.

Mniej stosów, mniej przerw, więcej korzyści

W jaki sposób miejsca układania w stosy będą optymalnie wykorzystywane? Jaka jest najbardziej skuteczna strategia odciążenia pracowników? W jaki sposób można maksymalnie rozszerzyć produkcję automatyczną? W jaki sposób zwiększa się wydajność urządzenia? W przypadku piły robota SAWTEQ B-300/B-400 flexTec algorytm stertowania firmy HOMAG udziela już dokładnych odpowiedzi na te pytania. Dzięki intelliOptimizer Stacking optymalizacja przebiega jeszcze lepiej i w sposób w pełni dostosowany do potrzeb. Podczas przygotowania pracy narzędzie określa indywidualnie najlepszą strategię stertowania dla każdego biegu. Wyniki są przekazywane przez użytkownika bezpośrednio do piły.

Co konkretnie robi intelliOptimizer Stacking? Narzędzie redukuje liczbę stosów, a tym samym liczbę wymaganych zmian stosów o maks. 20 procent. Osiągnięto to dzięki konsekwentnej, zorientowanej na stos zmianie sortowania planów rozkroju. To z kolei prowadzi do lepszego wykorzystania palet przez robota. IntelliOptimizer Stacking wydłuża odstępy czasu między zmianami stosu i rozszerza tryb pracy automatycznej. Ponieważ w porównaniu z poprzednimi latami, piła samodzielnie wykonuje wykrój elementów na jeszcze dłuższych odcinkach. Oznacza to mniej przestojów i więcej korzyści w pracy robota.

Jedno narzędzie, dwa sposoby użytkowania

Użytkownicy korzystają z systemu iintelliOptimizer Stacking firmy HOMAG w zależności od potrzeb i elastycznie na dwa sposoby. Pierwszy sposób to Cut Rite. Firma HOMGA udostępnia intelliOptimizer Stacking jako oddzielne narzędzie dla sprawdzonego oprogramowania optymalizacji. Plany rozkroju będą bezpośrednio ładowane do intelliOptimizer Stacking z Cut Rite i tam analizowane. Samo narzędzie niczego nie zmienia w planach rozkroju. Redukuje ono liczbę stosów jedynie przez inteligentne przesortowanie.

Drugi sposób korzystania z tego narzędzia to intelliDivide Cutting Premium. W tej aplikacji firma HOMAG w pełni zintegrowała intelliOptimizer Stacking – ten, kto uruchamia aplikację, może natychmiast korzystać z nowego narzędzia. intelliDivide Cutting Premium bierze pod uwagę sytuację stosu podczas dzielenia za pomocą SAWTEQ B-300/B-400 flexTec i oferuje użytkownikom po optymalizacji różne alternatywy do wyboru.

intelliOptimizer Stacking – przegląd głównych zalet:

  • Mniej stosów
    oznacza to mniejszą wymianę stosów i mniejsze zużycie powierzchni
  • Dłuższe odstępy czasu
    zyskany czas pracy może być lepiej wykorzystany przez operatora do pracy generującej wartość dodaną
  • Dłuższa, autonomiczna produkcja
    zwiększa wydajność cięcia na zmianach dziennych, a przede wszystkim trybu pracy automatycznej, w celu zwiększenia wstępnej produkcji wykroju następnego dnia
  • Ułatwia konfigurację urządzenia
    mniejsza liczba stosów wymaga mniejszej liczny miejsc układania w stosy, spadają zapotrzebowanie na powierzchnię i koszty
  • Większa wydajność produkcji
    większa liczba elementów na zmianę w trybie pracy robota przez mniejszy przestój

 

 Wywiad z ekspertami

„intelliOptimizer Stacking sprawia, że piły robota do rzemiosła są jeszcze lepsze i bardziej ekonomiczne”

Dzięki piłom robota SAWTEQ B-300/B-400 flexTec firmy HOMAG przed dwoma laty rozpoczęła się nowa era w rzemiośle: era bezobsługowego wykroju. Piły samodzielnie wykonują go na dłuższych odcinkach, ale mogą być również obsługiwane ręcznie. To się nie zmieni. Nowością jest produkt cyfrowy, który znacznie wydłuża fazy autonomicznej produkcji: intelliOptimizer Stacking. Redakcja HOB rozmawiała z Arne Mömesheimem, Product Manager Software, w firmie HOMAG Plattennateiltechnik GmbH o nowościach.

Panie Mömesheim, celem intelliOptimizer Stacking jest zmniejszenie liczby stosów podczas rozładowywania za pomocą robota. W jakim stopniu to się udaje?

Arne Mömesheim: Testy wykazały, że wzrosty wydajności są znaczne. Przeanalizowaliśmy dane produkcyjne niektórych klientów w dłuższym okresie. Wynik: W przypadku intelliOptimizer Stacking wymaganych jest średnio o 20% mniej stosów, częściowo te efekty są jeszcze większe. Liczba elementów na stos wzrasta przy tym częściowo o jedną trzecią. W sumie przekłada się to na średnio o 20% mniej zmian stosu, a tym samym na znacznie mniej przestojów.

Co to oznacza dla przedsiębiorstw i użytkowników w praktyce?

Kto korzysta z systemu intelliOptimizer Stacking, wydłuża fazy autonomicznej produkcji w obszarze wykroju. Oznacza to mniejszą liczbę zmian stosu w ciągu zmiany dziennej i zmniejsza nieproduktywny czas, a nocny tryb pracy automatycznej jest znacznie wydłużony. Zwiększa to wydajność. Ponadto użytkownik ma teraz znacznie więcej czasu na inne czynności generujące wartość dodaną między zmianą stosu.

Czy intelliOptimizer Stacking jako cyfrowy produkt firmy HOMAG zostanie jak zwykle włączony do ekosystemu tapio?

Tak, zdecydowanie. IntelliOptimizer Stacking jest oferowany za pomocą tapio i tym samym jest częścią jego ekosystemu. Ma to wiele zalet dla użytkowników i ma zasadnicze znaczenie dla funkcjonowania narzędzia. Bo również nasze piły robotów są połączone z ekosystemem. Dzięki temu narzędzie może rozpoznać konfigurację danej maszyny i indywidualne dopasować sortowanie do maszyny.

Czy narzędzie ma być również w przyszłości skierowane wyłącznie do klientów, którzy stosują SAWTEQ B-300/B-400 flexTec?

Algorytm sortowania generuje dane do automatycznego procesu układania w stosy, czyli do rozładowywania przez robota. Tylko maszyny flexTec firmy HOMAG są wyposażone w robota. W ich przypadku zastosowanie intelliOptimizer Stacking jest więc ogólnie korzystne. W pierwszym etapie ograniczyliśmy się jednak do piły robota do prac rzemieślniczych, SAWTEQ B-300/B-400 flexTec. Najbardziej prawdopodobne efekty są tu związane z odciążeniem pracowników. Z pewnością w drugim etapie zastosujemy również w pełni automatyczne maszyny HOMAG typu SAWTEQ B-320 flexTec. Harmonogram nie został jednak jeszcze ustalony.

Zoptymalizowane przesunięcia magazynowe, plany rozkroju, układania stosów … czy w łańcuchu tworzenia wartości pozostają jeszcze elementy, w których firma HOMAG widzi dodatkowy potencjał optymalizacji?

Potencjał optymalizacji procesu jest jeszcze daleki od wyczerpania. Sama optymalizacja stosów to temat, który odgrywa rolę w wielu etapach produkcji. Wykrój jest dopiero początkiem. Utrzymanie całego łańcucha produkcji we wszystkich optymalizacjach procesu jest i pozostanie ciekawym wyzwaniem. W tym zakresie wciąż pozostaje wiele do zrobienia.

Jakie długoterminowe plany ma firma HOMAG odnośnie do cyfryzacji, automatyzacji i sztucznej inteligencji?

To pozostaje naszą tajemnicą handlową. Mogę jednak obiecać, że będziemy nadal rozbudowywać asortyment produktów cyfrowych: w obszarze wykrojów jaki i w przypadku wszystkich innych dziedzin technologii. Zdajemy sobie sprawę, że przedsiębiorstwa naszych klientów są bardzo zróżnicowane. Dlatego też kładziemy silny nacisk na połączenie wszystkich naszych produktów w sieć. Firma HOMAG bardzo wcześnie zajęła się opracowaniem cyfrowych rozwiązań, co dziś procentuje. Obecnie czerpiemy korzyści ze stabilnego zasobu wiedzy i doświadczeń.

 

Źródło: HOMAG POLSKA