Efektywne frezowanie dużych naddatków materiału

Frez jeżowy może posiadać ostrze wiercące, które pozwala na zagłębianie się w materiale od góry.

Producenci mebli drewnianych nieustannie szukają rozwiązań, które pozwolą im na większe zoptymalizowanie produkcji. Dlatego wiele elementów z drewna litego jest obrabianych na centrach obróbczych, które umożliwiają precyzyjne wykonanie wielu operacji na jednej maszynie.

Narzędzia stosowane do obróbki drewna różnią się od tych do frezowania w materiałach kompozytowych, takich jak płyta laminowana. Podstawowym narzędziem do frezowania drewnianych elementów są monolityczne frezy spiralne zgrubne lub frezy spiralne wykańczające. Bardzo dobrze sprawdzają się one w drewnie litym, ale dla producentów, którzy zbierają duże ilości materiału podczas obróbki, firma ITA TOOLS ma specjalnie dobrane rozwiązanie.

– Do frezowania dużych naddatków materiału doskonałym rozwiązaniem jest frez jeżowy – mówi Marcin Stanaszek, kierownik Działu Sprzedaży ITA TOOLS.

Frez do obróbki obwiedniowej

– Jest to narzędzie z wieloma segmentami ostrzy, ułożonymi po spirali. Stalowy korpus jest bardzo wytrzymały na duże obciążenia, natomiast odpowiedni kształt spirali zapewnia bardzo dobre odprowadzenie wiórów. W zależności od parametrów, z jakimi operator CNC chce pracować, frezy jeżowe mają 6 lub 8 segmentów zębów ułożonych po spirali. Każdy ząb jest wykonany z wysokiej klasy węglika spiekanego, który zapewnia dobrze wykończoną krawędź po obróbce oraz długą żywotność ostrza.

Frez jeżowy z ostrzem wiercącym

Dodatkowo, takie narzędzie może posiadać ostrze wiercące, które pozwala na zagłębianie się w materiale od góry oraz na wykonywanie czystych cięć przy wszelkiego rodzaju wręgach i felcach. Frezy jeżowe występują również jako głowice nasadzane, szczególnie często wykorzystywane przy produkcji stołów i krzeseł. Firma ITA TOOLS zapewnia ich profesjonalny serwis.

Źródło: itatools.pl

Views: 45