Jaki trak kupić do swojego tartaku?

Każdy właściciel tartaku z pewnością wie, że to odpowiedni sprzęt jest gwarancją prawidłowego funkcjonowania każdego przedsiębiorstwa. Żadna firma nie może sobie pozwolić na przestoje, które wynikają z awarii sprzętu. Dlatego, wybierając maszyny do tartaku, należy zachować ostrożność. Jaki trak warto kupić? Na jakie jego elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Do czego służy trak?

Trak to urządzenie zwane niekiedy także pilarką. Jest to maszyna służąca do obróbki drewna w czasie prac budowlanych, wykończeniowych czy prowadzonych w tartakach.

Podstawowym zadaniem traków jest przecinanie drewnianych kłód na deski odpowiednich rozmiarów. Obecnie na rynku znaleźć można traki różnego rodzaju. Poszczególne modele różnią się między sobą budową czy przeznaczeniem.

YouTube player

Jaki trak kupić? Na jakie parametry zwrócić uwagę?

Przy zakupie traka na pewno trzeba mieć na uwadze kilka podstawowych parametrów. W przypadku urządzeń mobilnych duże znaczenie ma waga konstrukcji, łatwość jej montażu i demontażu, a także wymiary obsługiwanych kłód. Warto zadbać o odpowiedni sprzęt tnący. Im jest mocniejszy, tym większa jest jego wydajność. Wiąże się to jednak również z większą masą i dużym zużyciem paliwa.

Najtrudniejszy jest zakup traka taśmowego lub ramowego. W tym przypadku waga i wymiary obsługiwanych kłód to dopiero początek. Ogromnie istotna jest moc przerobowa urządzeń, a dokładniej zamontowanych głowic tnących. Na ogół najlepiej sprawdzają się głowice z napędem elektrycznym.

Jakie rodzaje traków do drewna można wyróżnić?

Na rynku, w sprzedaży dostępnych jest wiele traków do drewna. Podzielić je można na cztery podstawowe rodzaje. Jaki trak kupić? Wybór powinien być uzależniony od wymagań i potrzeb danego tartaku.

  1. Traki łańcuchowe to konstrukcje proste, które można bez problemu przewozić w teren. Są często wykorzystywane w mniejszych tartakach i w warsztatach półprofesjonalnych. Wyposażone są w pilarki łańcuchowe przeznaczone do obróbki drewna.
  2. Traki ramowe to maszyny wykorzystywane w większych zakładach przemysłowych. Są znacznie cięższe niż traki łańcuchowe. Cechują się dużą wydajnością, bo jednocześnie są w stanie obrabiać kilka desek. Głowica odpowiedzialna za cięcie znajduje się na środku i nie można jej przestawiać. Drewno trzeba wcześniej obrobić i przygotować. Wykorzystać do tego celu można pilarkę.
  3. Traki do dużych kłód przypominają pod względem budowy traki łańcuchowe. Podstawowa różnica tkwi w rozstawie sań. Tutaj jest on znacznie szerszy. Maszyny tego typu są w stanie obrabiać kłody o średnicy do 180 cm.
  4. Traki taśmowe wykorzystywane są głównie w profesjonalnych zakładach przemysłowych. Pozwalają na obróbkę szerokich kłód. Pod względem budowy przypominają traki łańcuchowe, ale wykorzystują specjalne głowice tnące.

Szczególnie godne uwag są traki tarczowe, które tną drewno pod różnymi kątami. Przy ich pomocy uzyskać można np. starannie wykonane krokwie.

źródło: brodpol.pl