Sektor drzewny apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli dołączyła do listu otwartego do Mateusza Morawieckiego, w którym przedstawiciele przedsiębiorców apelują do premiera o interwencję w sprawie zasad sprzedaży surowca drzewnego z lasów należących do Skarbu Państwa. Wprowadzone przez Lasy Państwowe zasady, nastawione na generowanie jak największych zysków dla tej jednostki organizacyjnej, skutkują dramatyczną sytuacją polskich firm i w rezultacie przyczyniają się do osłabienia naszej gospodarki. Oprócz Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, pod listem otwartym do szefa rządu podpisały się Polska Izba Gospodarcza Przemysłu Drzewnego, Stowarzyszenie Producentów Płyt Drewnopodobnych w Polsce, Stowarzyszenie Papierników Polskich, Polski Komitet Narodowy EPAL, Związek Polskie Okna i Drzwi, Stowarzyszenie Przemysłu Tartacznego oraz Ogólnopolski Związek Pracodawców Przemysłu Drzewnego.

Przedstawiciele przedsiębiorców alarmują, że największe fabryki z branż drzewnych po raz pierwszy w swojej historii zatrzymują ciągi technologiczne na wielotygodniowe przestoje ze względu na brak możliwości sprzedaży swoich wyrobów. Brak zamówień i widmo upadłości dotykają również wiele małych i średnich firm. Trudną sytuację ilustrują dramatyczne spadki sprzedaży wyrobów we wszystkich sektorach związanych z przerobem drewna oraz radykalne obniżanie marży produkcyjnej. Już teraz firmy zmuszone są do redukcji zatrudnienia na poziomie kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy. W najbliższych tygodniach spodziewane są dalsze, zwielokrotnione zwolnienia pracowników.

Jednym z głównych powodów tak trudnej sytuacji jest utrata konkurencyjności towarów produkowanych przez polskie firmy, na którą największy wpływ ma cena surowca drzewnego z lasów państwowych, kluczowego w koszcie wytworzenia. Obecnie mamy najdroższe drewno w Europie, dodatkowo jest ono pozbawiane systematycznie certyfikacji FSC, która dla wielu firm jest niezbędna dla zachowania sprzedaży na rynkach eksportowych.

 „Jako jedyni w Europie dysponujemy lasami, które w większości są własnością Skarbu Państwa. Powinno nas to chronić i wyróżniać, a jest zupełnie odwrotnie. Obecne działania Lasów Państwowych, o czym mówi się wprost na spotkaniach z Dyrekcją Generalną LP, są nakierowane na maksymalizację cen sprzedaży. Dla LP bez znaczenia jest, czy drewno będzie spalone czy wyeksportowane, liczy się zysk. Skutki możemy już zaobserwować w postaci braku miliardowych wpływów do budżetu państwa z tytułu płaconych przez przedsiębiorstwa przerabiające drewno podatków i niepoliczalne koszty społeczne.” – piszą przedstawiciele przedsiębiorców.

Jak dodają, są przerażeni sposobem dystrybucji surowca drzewnego, który jako dobro narodowe powinien wspierać i stymulować polską gospodarkę w czasie kryzysu, a nie generować zyski jednostki organizacyjnej nadzorowanej przez Ministra Środowiska kosztem całego społeczeństwa, które to ostatecznie poniesie ciężar zwolnień pracowniczych i ograniczonych wpływów do budżetu.

Na problemach polskich firm zyskują ich zagraniczni konkurenci, którzy przejmują ich klientów.

W związku z dramatycznym położeniem polskich przedsiębiorstw organizacje branżowe proszą premiera o natychmiastową interwencję i decyzje w celu poprawy sytuacji na rynku sprzedaży surowca drzewnego z lasów należących do Skarbu Państwa.

Wśród propozycji działań naprawczych postulowanych przez przedstawicieli przedsiębiorców z sektora drzewnego, znalazły się:

• Korekta cen sprzedaży surowca na drugie półrocze 2023 r. o minus 20%.

• Stworzenie zasad sprzedaży drewna na rok 2024 i lata następne, które będą promować przerób drewna w Polsce.

• Powrót do cen wyjściowych (wywoławczych) z 2021 roku na drewno sprzedawane przez Lasy Państwowe na przetargach. Lasy Państwowe podniosły ceny wywoławcze na drewno sprzedawane w 2023 roku o 40% w stosunku do cen z roku ubiegłego.

• Skuteczny arbitraż przedstawicieli polskiego rządu w celu wypracowania kompromisu w sporze pomiędzy Lasami Państwowymi a FSC International.

Jak przekonują przedstawiciele sektora drzewnego, spełnienie powyższych postulatów przyniesie korzyści dla wszystkich stron: PGL Lasy Państwowe zachowają zdolność do realizacji celów statutowych, przemysł drzewny w Polsce dostanie szansę konkurowania na rynkach międzynarodowych, a budżet państwa będzie mógł rosnąć dzięki podatkom od dobrze prosperujących firm.

Pełna treść listu do pobrania pod linkiem:

https://pigpd.pl/wp-content/uploads/2023/07/List-otwarty-do-Premiera-Mateusza-Morawieckiego.pdf

***

O Ogólnopolskiej Izbie Gospodarczej Producentów Mebli:

Ogólnopolska Izba Gospodarcza Producentów Mebli została powołana 9 stycznia 1996 r. w celu reprezentowania i obrony interesów zrzeszonych w niej podmiotów gospodarczych oraz kształtowania w obrocie gospodarczym zasad dobrego obyczaju i uczciwej konkurencji. Misją Izby jest integracja polskiej branży meblarskiej w celu skutecznego współuczestnictwa w kształtowaniu rozwoju polskiej branży meblarskiej, aktywne promowanie polskich mebli w kraju i na świecie oraz wspieranie dążeń do zapewnienia konsumentom pełnej satysfakcji z zakupu i użytkowania wyrobów polskiego przemysłu meblarskiego.