Unia Europejska nakłada cła antydumpingowe na sklejkę brzozową z Kazachstanu i Turcji

14 maja 2024 Unia Europejska ogłosiła nałożenie ceł antydumpingowych na Kazachstan i Turcję w wysokości 15,8% na sklejkę brzozową importowaną z tych krajów do Unii Europejskiej. (link do decyzji tutaj). Decyzja jest efektem śledztwa UE rozpoczętego 22 sierpnia 2023 roku badającego nielegalny przemyt rosyjskiej sklejki przez te kraje, które zostało zainicjowane przez konsorcjum Woodstock, założonego między innymi przez Paged, polskiego producenta sklejki.

Jarosław Michniuk, prezes zarządu spółek Grupy Paged, która jako członek Konsorcjum Woodstock, odegrała kluczową rolę w inicjacji dochodzenia prowadzonego przez UE, podkreśla znaczenie tej decyzji dla ochrony europejskiego rynku przed nieuczciwymi praktykami. – “To ważny krok w zapewnieniu, że wszystkie firmy działają na równych warunkach. Dzięki temu działaniu, sklejka brzozowa z Rosji, która była wysyłana przez Kazachstan i Turcję w celu uniknięcia ceł, teraz również zostanie odpowiednio oclona. Postępowanie toczyło się przeciwko omijaniu ceł, ale kluczem jest to, że wynik postępowania potwierdza też łamanie sankcji nałożonych na Rosję oraz przepisów EUTR. Dlatego mamy nadzieję, i oczekujemy, że takie nielegalne praktyki staną się teraz podstawą do podjęcia działań przez organy państw członkowskich.” – mówi Michniuk.

Ustalenia śledztwa uruchomią wspólne inicjatywy w zakresie egzekwowania prawa z udziałem władz krajowych i Europejskiego Urzędu ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) w celu zwrócenia uwagi na potencjalne oszustwa celne, nieprzestrzeganie unijnego rozporządzenia w sprawie drewna (EUTR) i masowe uchylanie się od sankcji.

Regulacja 2024/1287, która weszła w życie z natychmiastowym skutkiem od 14 maja 2024 roku, wprowadza także obowiązek zapłaty zaległych ceł za importy realizowane od 22 sierpnia 2023 roku. Oczekuje się, że suma zaległych opłat przekroczy 10 milionów euro.

Jeszcze przed inwazją na Ukrainę UE zwiększyła cła importowe na rosyjską sklejkę brzozową o 15,8% w celu zwalczania praktyk dumpingowych. Następnie pojawiły się dowody na to, że niektórzy sprzedawcy unikali ceł, przekierowując produkty przez kraje trzecie. Współpracując z unijnymi liderami i stowarzyszeniami branżowymi, Woodstock przedstawił przekonujące dowody na obchodzenie ceł, co skłoniło do wszczęcia dochodzenia w sierpniu 2023 roku. Rezultatem jest dzisiejsze rozporządzenie przeciwko dwóm pierwszym krajom objętym dochodzeniem. Żaden z tych krajów nie był wcześniej znany jako znaczący eksporter tego typu sklejki.

Grupa Paged podkreśla potrzebę dalszego monitorowania rynku i przestrzegania nowych regulacji, co jest kluczowe dla ochrony interesów europejskich producentów i konsumentów. Ta nowa polityka przyczynia się do walki z nielegalnym obchodzeniem sankcji i umacnia przepisy dotyczące legalnego handlu drewnem na terenie UE.

Więcej o ryzykach łamania prawa dla firm i ich zarządów opowiemy na specjalnym Webinarium, które odbędzie się 22 maja, o godzinie 10:00 i które organizujemy we współpracy z Pracodawcami RP i Stowarzyszeniem  Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce. Link do rejestracji: Ryzyko konsekwencji łamania regulacji unijnych na przykładzie nielegalnego importu sklejki z Rosji (clickmeeting.com)

Agenda Webinaru:

  1. Sytuacja w polskiej branży drzewnej i jej wpływ na gospodarkę kraju – Aleksandra Balkiewicz-Żerek, Ekspert, PKO BP
  2. Nielegalny import sklejki rosyjskiej i białoruskiej do Unii Europejskiej – Jarosław Michniuk, Członek Zarządu EPF (European Panel Federation)
  3. Wpływ nielegalnego importu sklejki rosyjskiej i białoruskiej na sytuację polskich firm – Bartosz Bezubik, Wiceprezydent SPPDwP (Stowarzyszenia Producentów Płyt Drewnopochodnych w Polsce)
  4. Tomasz Darowski, Partner oraz Michalina Woźny, Kancelaria Domański, Zakrzewski, Palinka  – omówienie konsekwencji prawnych łamania regulacji unijnych dla zarządów i firm, które kupują rosyjskie i białoruskie towary

O Grupie Paged

Założony ponad 90 lat temu Paged jest obecnie jednym z pięciu największych producentów sklejki i znaczącym producentem krzeseł drewnianych w Unii Europejskiej. Zatrudnia ponad 2 tys. osób i posiada łącznie pięć zakładów produkcyjnych w Polsce i Estonii. Oferuje innowacyjne rozwiązania i produkty, które znajdują zastosowanie w wielu branżach, takich jak: projektowanie wnętrz i wyposażenie wnętrz, budownictwo, transport i opakowania na blisko osiemdziesięciu rynkach na całym świecie. Od 2019 roku Paged rozwija i wdraża innowacje technologiczne i produktowe w oparciu o unikalne kompetencje własnego centrum badawczo-rozwojowego Paged LabTech. Spółki należące do Paged: Paged Pisz, Paged Morąg, Paged Eesti, Paged Trade, Paged Meble, Paged LabTech, Paged Deutschland oraz BUK Ltd. to część Grupy Thumos, prywatnego, polskiego konsorcjum przemysłowo-inwestycyjnego. https://sklejkapaged.pl/

Views: 16