Uniq – 30 lat historii najlepszych szlifierek krawędziowych!

Osiągnięcie precyzyjnych rezultatów szlifowania wymaga stosowania najlepszych technologii. Zwłaszcza w przypadku wąskich płaszczyzn elementów. Ten proces zazwyczaj przysparza wielu problemów produkcyjnych, naprzeciw którym wychodzą profesjonalne szlifierki krawędziowe serii Uniq od szwajcarskiej firmy Kündig. Produkowane są one od 30 lat i pracują w zakładach przemysłu meblarskiego oraz drzewnego na całym świecie!

fot. Kündig Polska

Trzy dekady rozwoju

Dlaczego szlifierka do krawędzi nie może być tak samo solidna jak szlifierka szerokotaśmowa? I dlaczego nie miałaby korzystać z równie zaawansowanych rozwiązań technologicznych? – 30 lat temu technicy Kündig zadali sobie właśnie te dwa pytania. I stworzyli szlifierki krawędziowe Uniq, które po dziś dzień nie mają sobie równych na rynku. To niezwykła historia sukcesu maszyn, która ma już trzy dekady!

fot. Kündig Polska
Agregat główny uchylny jest pod kątem 90 – 45 stopni.

Szlifierki serii Uniq pracują w setkach zakładów na całym świecie rozwiązując problemy ze szlifowaniem wąskich płaszczyzn elementów drewnianych, drewnopochodnych i lakierowanych – mówi Artur Zalewski, dyrektor sprzedaży w Kündig Polska.

Obecnie seria Uniq oferowana jest w trzech wersjach: Uniq, Uniq-S oraz Flash.

Wszystkie trzy modele posiadają 4 niezależne stacje szlifowania przystosowane do różnych obróbek. Dzięki temu są bardzo wszechstronne i uniwersalne w działaniu.

Ponadto agregat główny jest wyposażony w redukcję naprężenia pasa ściernego na dwóch kołach pasowych. Stałe napinanie pasa ściernego osiągnięte jest dzięki kompensacji długości.

fot. Kündig Polska Szlifierka serii Uniq.

Maszyny Uniq są zaawansowane technologicznie, a jednocześnie wyróżnia je piękno prostoty – nadmienia Artur Zalewski. – Sterowanie jest bardzo intuicyjne, a ustawienie parametrów pracy wymaga kilku nieskomplikowanych czynności. Gdyż firma Kündig bardzo dba o to, aby obróbka na szlifierkach była czystą przyjemnością.

fot. Kündig Polska Stół boczny sprawdzi się przy szlifowaniu elementów krzywoliniowych.

Solidność budowy i praca bez drgań

Wszystkie szlifierki serii Uniq charakteryzuje wyjątkowo solidna budowa. To zapewnia stabilność obróbki nawet w przypadku szlifowania masywnych i długich elementów. Jeszcze ważniejsza jest redukcja drgań – są one w pełni wyeliminowane. Ciężka konstrukcja i precyzyjnie obrobiony żeliwny stół zapewniają niezwykłą dokładność pracy, tak ważną przy wysoko jakościowym szlifowaniu.

fot. Kündig Polska Trzpień szlifierski uzupełniający wyposażenie będzie niezastąpiony przy szlifowaniu małych promieni.

Cechą charakterystyczną maszyn Kündig jest stabilność i wytrzymałość konstrukcji – dodaje dyrektor sprzedaży w Kündig Polska. – Nawet w najmniejszych szlifierkach użyte przekroje konstrukcyjne, średnice wałów czy łożysk są wielkością i parametrami często większe i bardziej odporne niż w maszynach konkurencji. Ponadto dzięki świadomej sprzedaży, a nie wypychaniu gotowych produktów z magazynu, Kündig nie boi się udzielać pełnej gwarancji na maszyny, które będą pracować nawet w systemie czterozmianowym.

fot. Kündig Polska Szlifierka serii Uniq-S.

Warto zaznaczyć, że modele Uniq i Uniq-S mają aż 36-miesięczny okres gwarancji, zaś model Flash – 24 miesięczny.

Doświadczenie 30 lat pracy tych maszyn na rynku pokazuje, że są one bezawaryjne – podkreśla Artur Zalewski. – Dlatego próżno ich szukać na rynku wtórnym. Trudno znaleźć szlifierki Kündig na rynku maszyn używanych, a jeśli są to nie tracą na wartości. I nawet kilkuletnie urządzenie Uniq potrafi kosztować niewiele mniej niż nowa maszyna. Dlatego zakup szlifierek Kündig to inwestycja, która się zwraca i opłaca. Już nie mówiąc o korzyściach technologicznych.

Dwa patenty

W konstrukcji maszyn serii Uniq firma Kündig zastosowała dwa własne patenty.

Pierwszy patent: cały agregat główny uchylny jest pod kątem 90° – 45° i drugi patent: cały agregat główny oscyluje.

Dzięki pierwszemu patentowi nie ma potrzeby zmiany wysokości stołu roboczego przy uchylaniu agregatu szlifującego. Kąt nachylenia agregatu jest regulowany w zakresie od 90° do 45° i jest wyświetlany na odpowiedniej skali.

Istnieje możliwość zamontowania na płycie prowadzącej „Pomocniczego zatrzymania podawania 45°” (opcja) do idealnego szlifowania elementów gdy agregat jest uchylony pod kątem 45°.

Drugi patent to oscylacja całego agregatu. Indywidualnie programowana oscylacja całej jednostki szlifującej wynosi od 0 do 90 mm. To zapewnia pełne wykorzystanie taśmy ściernej i nakładki grafitowej trzewika.

Oscylacja jest w pełni aktywna również podczas przechylenia agregatu i napędzana jest oddzielnym silnikiem.

fot. Kündig Polska System podawania zintegrowany ze stołem maszyny z gumowanym pasem podającym i górną listwą dociskową.

W wielu szlifierkach krawędziowych spotykanych na rynku oscylacja jest generowana poprzez zwykłe przechylenie rolki taśmy, co oznacza ograniczoną ścieżkę oscylacji – tłumaczy Artur Zalewski. – W maszynach serii Uniq cały zespół szlifierski porusza się w górę i w dół. Dzięki temu cała szerokość taśmy szlifierskiej jest w pełni wykorzystana i nie ma potrzeby ciągłego ustawiania stołu.

Dlatego też szlifierki do krawędzi Kündig, podobnie jak szlifierki szerokotaśmowe, oferują stałą wysokość stołu. Co oznacza brak potrzeby zmiany wysokości stołu roboczego przy uchylaniu agregatu szlifującego. Maksymalna wysokość oscylacji wynosi 90 milimetrów. Cały zakres oscylacji można szybko i łatwo zmieniać za pomocą zaledwie trzech przycisków.

Uniq

Najprostszy z serii szlifierek do krawędzi Kündig jest model Uniq. Przeznaczony jest do kalibracji oraz szlifowania wykańczającego elementów z drewna litego, elementów fornirowanych, szlifowania wewnętrznych i zewnętrznych łuków oraz szlifowania kątowego krawędzi.

fot. Kündig Polska Maszyna przeznaczona jest do szlifowania krawędzi drewnianych i fornirowanych.

Cały zespół szlifierskich porusza się pionowo, co pozwala na lepsze wykorzystanie taśmy szlifierskiej, mniejsze jej zużycie, a przede wszystkim na dokładniejsze prowadzenie taśmy. Przydatne detale, takie jak trzpień szlifierski uzupełniający wyposażenie, będą niezastąpione przy szlifowaniu małych promieni.

Uniq-S

Uniq-S to szlifierka do krawędzi z dodatkowym transporterem górnym.

Tym, co odróżnia Uniq-S od Uniq, jest system podawania zintegrowany ze stołem maszyny z gumowanym pasem podającym i górną listwą dociskową – wyjaśnia Artur Zalewski.

fot. Kündig Polska Miękki przenośnik taśmowy na dole oraz gumowane rolki na górnej belce dociskowej delikatnie transportują materiał.

Dzięki niemu szlifowanie i wykonywanie krawędzi ukośnych i fazowanych, a także seryjne szlifowanie detali staje się znacznie łatwiejsze. Jest to również pomoc przy obróbce wyjątkowo dużych lub małych elementów.

Miękki przenośnik taśmowy na dole oraz gumowane rolki na górnej belce dociskowej delikatnie transportują materiał. Opcjonalnie dostępny jest drugi przenośnik taśmowy znajdujący się pod spodem.

Model Uniq-S jest zalecany jako wszechstronny, umożliwiający dowolną obróbkę – od litego drewna po delikatne krawędzie fornirowane w wysokiej jakości. Płynna regulacja prędkości posuwu w zakresie od 3 do 15 m/min umożliwia optymalne dopasowanie do materiału.

Flash

Najbardziej rozbudowany model z serii to szlifierka Flash. Przeznaczona jest do szlifowania krawędzi elementów lakierowanych.

Flash to jedyna szlifierka do krawędzi wyposażona w stopę szlifierską, taką jak w szlifierkach szerokotaśmowych – podkreśla dyrektor sprzedaży Kündig Polska. – Automatyczny docisk i odskok trzewika zapobiega przeszlifowaniu elementów na wejściu i wyjściu do/z maszyny, co jest niezwykle istotne w przypadku obróbki delikatnych powierzchni fornirowanych czy lakierowanych.

fot. Kündig Polska  Szlifierka serii Flash.

Prędkość taśmy i posuw za pomocą trzech miękkich przenośników taśmowych można bezstopniowo i niezależnie regulować, aby ułatwić dostosowanie do różnych właściwości powierzchni.

Ze względu na swoją precyzję, Flash, według opinii użytkowników, praktycznie nie ma alternatywy dla obróbki krawędzi lakierowanych na wysoki połysk – dodaje Artur Zalewski.Pozwala na pełną optymalizację szlifowania lakierowanych wąskich płaszczyzn.

Obsługa maszyny odbywa się za pomocą kolorowego 7-calowego dotykowego wyświetlacza z opcją przechowywania i powtarzania programów szlifowania.

Flash to kombinacja precyzji, niezawodności i innowacji w jednej maszynie do użytku w stolarstwie jak i w przemyśle – podsumowuje Artur Zalewski. – To idealna szlifierka do wykończenia krawędzi drewna litego, okleiny oraz

lakierowanych wąskich płaszczyzn. Jest po prostu najlepszą maszyną ze wszystkich szlifierek krawędziowych!

fot. Kündig Polska Model zapewnia perfekcję szlifowania elementów lakierowanych.

Tabela:

Zestawienie funkcji i opcji w poszczególnych modelach szlifierek krawędziowych Kündig.

model / funkcja

Uniq

Uniq-S

Flash

Cztery niezależne stanowiska szlifierskie

Zespół szlifierski obracany o 45°

Nie jest konieczna regulacja wysokości stołu

Programowalna oscylacja w zakresie 10 – 90 mm

Urządzenie umożliwiające wygodną regulację biegu pasa

Zintegrowany – górny transporter

X

Bezstopniowa regulacja prędkości taśmy szlifierskiej

X

*

Stopa szlifierska do obróbki powierzchni lakierowanych

X

X

Regulacja nacisku szlifowania do wysokiego połysku

X

X

Czyszczenie taśmy szlifierskiej za pomocą ciśnienia powietrza

X

X

Obrotowy 7-calowy ekran dotykowy

X

X

Opcja przechowywania i powtarzania programów szlifowania

X

X

√ – wyposażenie standardowe; * – wyposażenie opcjonalne; X – brak wyposażenia


O Kündig:

Kündig to szwajcarska firma założona w 1945 roku, specjalizująca się w produkcji szlifierek szeroko- i wąskotaśmowych. Produkcja odbywa się w dwóch fabrykach: w Szwajcarii – w miejscowości Wetzikon (30 km na zachód od Zurychu), gdzie znajduje się także główna siedziba i showroom oraz w niemieckim Gotha. Oprócz produkcji szlifierek fabryka w Szwajcarii zajmuje się także wytwarzaniem materiałów ściernych, które w 95% przeznaczone są na lokalny rynek. Od 2016 roku wyłącznym przedstawicielem Kündig AG w Polsce jest firma Kündig Polska.