Wybierz sprawdzone rozwiązania. Piły / tarcze HM linii ZAG do zagłębiarek

Zagłębiarki to powszechnie uznane już pilarki, umożliwiające szybkie a co najważniejsze bardzo dokładne przecinanie, nacinanie wielu rodzajów materiałów a także wykonywanie w nich wewnętrznych otworów (poprzez wycinanie). Różnorodność typów i gatunków przecinanych materiałów z użyciem zagłębiarek (często skrajnie różna struktura, gęstość oraz  twardość) determinuje różne  geometrie płytki z węglika spiekanego, indywidualnie zaprojektowane dla każdego przeznaczenia, tak aby narzędzie spełniało swoją funkcję jak najlepiej.  Nie mniej istotnym warunkiem jest również odpowiedni stan elektronarzędzia i przygotowanie operacji cięcia. Należy zwrócić też uwagę na odpowiedni dobór typu piły nie tylko do rodzaju ciętego materiału ale też  jego  gabarytów  tj.  grubości,  przekroju lub w przypadku cięcia profili – grubości ścianki.

Dobierz konkretny produkt do konkretnych wymagań.

Jaką tarczę i do jakiej operacji należy dobrać ?

Seria ZAG 1 -Chipboard- to idealna tarcza do precyzyjnego cięcia i nacinania materiałów drewnopochodnych takich jak: płyta wiórowa, laminaty, MDF, HDF, LDF, etc. Seria ta stosowana jest najczęściej podczas przecinania płyt meblowych laminowanych, paneli podłogowych, wykonywania wycięć w blatach kuchennych oraz rowkowania różnych materiałów drewnopochodnych.

Jeżeli zaś potrzebujemy precyzyjne przeciąć lub dociąć drewno twarde egzotyczne, bądź inny gatunek drewna, tu najlepiej sprawdzi się seria ZAG 2 -Wood-  Ze względu na geometrię zębów z węglika spiekanego (zęby na przemian skośne), jest to super rozwiązanie do obróbki wszelakich warstwowych materiałów drewnopochodnych, płyt z okleinami naturalnymi oraz sklejki. Jest to seria stosowana najczęściej podczas przecinania płyt meblowych fornirowanych, deski podłogowej z drewna, przycinania drzwi na długość, wykonywania wycięć oraz frezowania dokładnych rowków w belkach.

Coraz częściej pojawiające się w naszym otoczeniu materiały kompozytowe stanowią nie lada wyzwania dla montażystów. Dedykowana tym materiałom seria ZAG 3 -Special- idealnie sprawdzi się podczas pracy. To tarcza do precyzyjnego cięcia i nacinania materiałów kompozytowych typu: corian, kerrock, staron, listew drewnopochodnych jak i również profili aluminiowych o grubości ścianki do 1,5mm. Seria stosowana najczęściej podczas przecinania i wykonywania otworów, przycinania wewnętrznych i zewnętrznych kompozytowych paneli ściennych lub wszelakich płyt z tworzyw sztucznych

Użytkownicy potrzebujący precyzyjnie docinać drewno miękkie lub klejone bądź płyty stolarskie, śmiało mogą zastosować serię ZAG 4 -Standard-. To tarcze o uniwersalnym zastosowaniu, średniej ilości zębów, umożliwiające cięcie najczęściej spotykanych polskich gatunków drewna, zarówno wzdłuż jak i w poprzek słoi. Seria ta najczęściej spotykana jest podczas przycinania drzwi na długość, wykonywania wycięć oraz do frezowania rowków.

Mając takie narzędzie i postępując zgodnie z zleceniami DTR (instrukcją obsługi zagłębiarki) obsługujący ją użytkownik będzie w pełni zadowolony z użytkowania pił a co najważniejsze z otrzymanych rezultatów jej pracy. Każdy użytkownik musi też pamiętać, że najlepsze efekty podczas częstych prac da nam nie samo stosowanie li tylko profesjonalnej zagłębiarki, wyposażonej w piłę o nieokreślonej lub niskiej jakości, ale połączenie profesjonalnego elektronarzędzia z profesjonalną tarczą. Warto nadmienić, iż piły linii ZAG mogą stanowić wyposażenie stacjonarnych maszyn oraz można je zastosować w popularnych pilarkach ręcznych.

Kilka jakże ważnych cech tej linii pił.

Ze względu na charakterystykę pracy tych elektronarzędzi a także konieczność otrzymania idealnych krawędzi 4 serie pił wyposażone zostały w bardzo sztywny i precyzyjnie wykonany dysk oraz super twardy węglik spiekany. Cała linia tarcz ZAG produkowana jest w technologii INDUSTRIALine, gdzie odchyłki od wymiarów nominalnych, czyli tolerancje nie przekraczają setnych części milimetra.

 

  • CIĘCIE BEZ WYSZCZERBIEŃ – na ten jakże ważny element pracy każdego użytkownika wpływa precyzyjnie wykonany dysk i zmniejszone tolerancje wykonania piły podczas procesu produkcyjnego.

  • DŁUŻSZA ŻYWOTNOŚĆ – zastosowany BARDZO TWARDY węglik spiekany typu ULTRAFINE o twardości ponad 2.100 HV – to jeszcze dłuższa satysfakcja z efektów pracy piły pomiędzy ostrzeniami.

  • IDEALNE ROWKOWANIE – wysoka precyzja wykonania piły w połączeniu z użytkowaną zagłębiarką umożliwią każdemu  użytkownikowi nacięcie precyzyjnych rowków w obrabianym materiale.

  • DEDYKOWANE ROZWIĄZANIA – indywidualnie zaprojektowane geometrie zębów z węglika spiekanego pozwalają na optymalny dobór narzędzia do określonej operacji cięcia danego materiału i otrzymania jak najlepszej krawędzi po obróbce.

Serwisuj je z głową.

W trakcie użytkowania pił z twardymi węglikami spiekanymi (HM) należy pamiętać o bardzo istotnym etapie ich eksploatowania, czyli procesie serwisowania (ostrzenia lub w przypadku konieczności, także regenerowania zębów z węglika spiekanego HM). Jest to bardzo ważna faza „cyklu życia” produktu, szczególnie dla tych, którzy liczą na maksymalizację efektywności zainwestowanych środków w zakup tarczy. Niestety, jeszcze dość często zdarzają się sytuacje, w których użytkownik zauważa spadek żywotności tarczy zaraz po wykonanym procesie serwisowania. Zaleca się, aby usługi ostrzenia pił z bardzo twardymi węglikami spiekanymi wykonywać w autoryzowanych i wyspecjalizowanych punktach ostrzenia, wyposażonych w maszyny sterowane numeryczne (CNC), pamiętając o 3 fundamentalnych zasadach:

  • ostrzenie zębów z twardego węglika spiekanego (HM) powinno być przeprowadzone już przy stępieniu 0,10 – 0,20mm – mierzonym na powierzchni przyłożenia płytki HM (krawędź pomiędzy płaszczyzną natarcia a przyłożenia płytki)
  • do ostrzenia należy używać specjalnych ściernic uwzględniających gatunek węglika oraz charakterystykę pracy maszyny ostrzącej
  • piły z ultratwardymi płytkami z węglika spiekanego muszą być ostrzone na maszynach z zastosowaniem systemu ciągłego i intensywnego chłodzenia

Dopiero połączenie tych 3 zasad gwarantuje długą żywotność ostrza HM tarczy. Warto też zwrócić uwagę na inny, niestety niekorzystny efekt ostrzenia bez zastosowania chłodzenia. W takiej sytuacji najczęściej zachodzi proces przegrzania płytki, który prowadzi  do zmiany struktury węglika spiekanego a skutkiem tych zmian są mikropęknięcia (niewidzialne „gołym okiem”) a więc bezpowrotne uszkodzenie zębów narzędzia.

Więcej na: globus-wapienica.eu